http://www.tsn.ca/nhl/feature/?fid=7225&hubname=
North American Skaters
First Round
1. Kyle Turris, C, Burnaby (BCHL); 2. Patrick Kane, RW, London (OHL); 3. James vanRiemsdyk, LW, U.S. U-18; 4. Keaton Ellerby, D, Kamloops (WHL); 5. Karl Alzner, D, Calgary (WHL); 6. Sam Gagner, C/W, London (OHL); 7. Jakub Voracek, RW, Halifax (QMJHL); 8. Angelo Esposito, C, Quebec (QMJHL); 9. Zach Hamill, C, Everett (WHL); 10. David Perron, LW, Lewiston (QMJHL); 11. Ryan McDonagh, D, Cretin-Derham High School, Minnesota; 12. Tommy Cross, D, Westminster High School, Connecticut; 13. Stefan Legein, RW, Mississauga (OHL); 14. Brett MacLean, LW, Oshawa (OHL); 15. Dana Tyrell, C/RW, Prince George (WHL); 16. Max Pacioretty, LW, Sioux City (USHL); 17. Jonathon Blum, D, Vancouver (WHL); 18. Nick Ross, D, Regina (WHL); 19. Logan Couture, C, Ottawa (OHL); 20. Oscar Moller, C, Chilliwack (WHL); 21. Nicholas Petrecki, D, Omaha (USHL); 22. Mike Hoeffel, W, U.S. U-18; 23. Patrick White, C, Tri-City (USHL); 24. Nick Spaling, C, Kitchener (OHL); 25. Colby Cohen, D, Lincoln (USHL); 26. Thomas Hickey, D, Seattle (WHL); 27. William Sweatt, LW, Colorado College (WCHA); 28. Brandon Sutter, C/RW, Red Deer (WHL); 29. T.J Brennan, D, St. John's (QMJHL); 30. Colton Gillies, C, Saskatoon (WHL).
Second Round
31. T.J. Galiardi, W, Dartmouth (ECAC); 32. Ted Ruth, D, U.S. U-18; 33. Keven Veilleux, C, Victoriaville (QMJHL); 34. Kevin Shattenkirk, D, U.S. U-18; 35. Ruslan Bashkirov, LW, Quebec (QMJHL); 36. Drayson Bowman, C/LW, Spokane (WHL); 37. Ben Ryan, C, Des Moines (USHL); 38. James O'Brien, C, University of Minnesota (WCHA); 39. Taylor Ellington, D, Everett (WHL); 40. David Skokan, C, Rimouski (QMJHL); 41. Akim Aliu, C/RW, Sudbury (OHL); 42. Logan MacMillan, C, Halifax (QMJHL); 43. Bryan Cameron, C/RW, Belleville (OHL); 44. Olivier Fortier, C, Rimouski (QMJHL); 45. Dale Mitchell, RW, Oshawa (OHL); 46. Maxim Gratchev, LW, Rimouski (QMJHL); 47. Kevin Marshall, D, Lewiston (QMJHL); 48. Robert Bortuzzo, D, Kitchener (OHL); 49. Matt Fillier, C/LW, St. John's (QMJHL); 50. Mario Kempe, RW, St. John's (QMJHL); 51. Mitch Fadden, C, Lethbridge (WHL); 52. Spencer Machacek, RW, Vancouver (WHL); 53. Yannick Weber, D, Kitchener (OHL); 54. Jean-Simon Allard, C, St. John's (QMJHL); 55. Alexander Killorn, C, Deerfield High School, Massachusetts; 56. Nico Sacchetti, C, Virginia High School, New Mexico; 57. Brad Malone, C/LW, Sioux Falls (USHL); 58. Michal Repik, RW, Vancouver (WHL); 59. Mark Katic, D, Sarnia (OHL); 60. Maxime Tanguay, C, Rimouski (QMJHL).
Third Round
61. Zack Torquato, C, Erie (OHL); 62. Luca Caputi, LW, Mississauga (OHL); 63. Matt Marshall, C/RW, Nobles High School, Massachusetts; 64. Riley Nash, C, Salmon Arm (BCHL); 65. Jake Hansen, W, Sioux Falls (USHL); 66. Nick Palmieri, RW, Erie (OHL); 67. Paul Postma, D, Swift Current (WHL); 68. Brendan Smith, D, St. Michaels (Ont. Jr. A); 69. Eric Doyle, D, Swift Current (WHL); 70. Drew MacKenzie, D, Taft School High School, Connecticut; 71. Justin McCrae, C, Saskatoon (WHL); 72. Alex Plante, D, Calgary (WHL); 73. David Stich, D, Saint John (QMJHL); 74. Justin Falk, D, Spokane (WHL); 75. Casey Pierro-Zabotel, C, Merritt (BCHL); 76. Matt Lahey, RW, Ottawa (OHL); 77. Andrew Clark, C/LW, Brandon (WHL); 78. Paul Thompson, C/W, Jr. Monarchs (EJHL); 79. Josh Kidd, D, Erie (OHL); 80. Radek Meidl, LW, Seattle (WHL); 81. Ian Cole, D, U.S. U-18; 82. Arron Alphonso, RW, Ottawa (OHL); 83. Charles-Antoine Messier, C, Baie-Comeau (QMJHL); 84. Daniel Kelly, D, Kitchener (OHL); 85. John Negrin, D, Kootenay (WHL); 86. Drew Leblanc, C, Chicago (USHL); 87. Andrew Glass, LW, Nobles (High-MA); 88. Christopher Didomenico, C, Saint John (QMJHL); 89. Nick Bonino, C, Avon Old Farms High School, Connecticut; 90. Ben Winnett, LW, Salmon Arm (BCHL).
Fourth Round
91. Roman Bashkirov, RW, Quebec (QMJHL); 92. John Lee, D, Waterloo (USHL); 93. Eric Tangradi, C, Belleville (OHL); 94. Brett Sonne, C/LW, Calgary (WHL); 95. Joe Stejskal, D, Grand Rapids High School, Minnesota; 96. Colton Sceviour, C/RW, Portland (WHL); 97. Travis Erstad, C/RW, Lincoln (USHL); 98. Jordan Knackstedt, RW, Moose Jaw (WHL); 99. Blake Kessel, D, Waterloo (USHL); 100. Paul Carey, C, Salisbury (High-CT); 101. Aaron Palushaj, RW, Des Moines (USHL); 102. P.K. Subban, D, Belleville (OHL); 103. Max Campbell, C, Strathroy (Ont. Jr. B); 104. Dwight King, C/LW, Lethbridge (WHL); 105. C.J. Severyn, LW, USA U-18; 106. Jeff Desjardins, C, Rouyn-Noranda (QMJHL); 107. Jamie Benn, LW, Victoria (BCHL); 108. Keith Aulie, D, Brandon (WHL); 109. Nick Larson, C, Omaha (USHL); 110. Mickey Renaud, C, Windsor (OHL); 111. Brent Regner, D, Vancouver (WHL); 112. Maxime Mallette, D, Gatineau (QMJHL); 113. Cameron Lanoue, RW, St. Paul's School, New Hampshire; 114. Corey Tropp, RW, Sioux Falls (USHL); 115. Matt Frattin, RW, Fort Saskatchewan (AJHL); 116. Ben Blood, D, Shattuck St. Mary's High School, Minnesota; 117. Brett Leffler, RW, Regina (WHL); 118. Jordy Christian, F, Sioux Falls (USHL); 119. Jack Downing, W, Omaha (USHL); 120. Patrik Lusnak, W, Sudbury (OHL).
Fifth Round
121. Louie Caporusso, C/LW, St. Michaels (Ontario. Jr. A); 122. John Albert, C, USA U-18; 123. Robin Bergman, C/LW, Cedar Rapids (USHL); 124. Drew Schiestel, D, Mississauga (OHL); 125. Juraj Valach, D, Tri-City (WHL); 126. Robert Slaney, C/LW, Cape Breton (QMJHL); 127. Mitchell Czibere, C/LW, Vancouver (WHL); 128. Calle Ridderwall, W, Tri-City (USHL); 129. Randy Cameron, C, Moncton (QMJHL); 130. Taylor Matson, C, Des Moines (USHL); 131. Adam Leblanc-Bourque, D, Shawinigan (QMJHL); 132. Jeffrey Foss, D, Sioux Falls (USHL); 133. Ben Smith, F, Boston College (Hockey East); 134. Tristin Llewellyn, D, Tri-City (USHL); 135. Evan Oberg, D, Camrose (AJHL); 136. Joe Beaudette, C, Omaha (USHL); 137. Dustin Jeffrey, C, Sault Ste. Marie (OHL); 138. Josh Franklin, C, Nobles High School, Massachusetts; 139. Scott Brannon, RW, Cape Breton (QMJHL); 140. Tyler Kieffer, D, Stillwater (High-MN); 141. Josh Godfrey, D, Sault Ste. Marie (OHL); 142. Jonathan Carrier, D, Gatineau (QMJHL); 143. Barry Almeida, C, Omaha (USHL); 144. Tyler Johnson, C, Cloquet High School, Minnesota; 145. Jason Gregoire, LW, Lincoln (USHL); 146. Derek Claffey, D, Swift Current (WHL); 147. Danny Hobbs, C/RW, Ohio (USHL); 148. Simon Lacroix, D, Shawinigan (QMJHL); 149. Andrew Conboy, LW, Omaha (USHL); 150. Nick Layton, C, St. John's (QMJHL)
Sixth Round
151. Jan Eberle, RW, Seattle (WHL); 152. Baylor Dieter, D, Green Bay (USHL); 153. Michael Neal, LW, Belleville (OHL); 154. Matthew Pistilli, RW, Gatineau (QMJHL); 155. Michael Biega, LW, Salisbury High School, Connecticut; 156. Michael Ward, D, Lewiston (QMJHL); 157. Jarrett Toll, D, Tri-City (WHL); 158. Billy Maday, C, Waterloo (USHL); 159. Matt Smyth, RW, Brampton (OHL); 160. Ondrej Roman, C, Spokane (WHL); 161. Tommy Wingels, C, Cedar Rapids (USHL); 162. Chris Van Duynhoven, D, Prince George (WHL); 163. Marc-Antoine Desnoyers, D, Acadie-Bathurst (QMJHL); 164. Matt Halischuk, RW, Kitchener (OHL); 165. Joseph Lavin, D, U.S. U-18; 166. Daniel Nycholat, D, Canmore (AJHL); 167. Matt Rust, C, U.S. U-18; 168. Justin Levac, LW, Brampton (OHL); 169. Brendon Nash, D, Cornell (ECAC); 170. Brett Parnham, C, Oshawa (OHL); 171. Spencer Anderson, LW, Brampton (Ont. Jr. A); 172. Matthew Kang, LW, Kingston (OHL); 173. Ryan Hayes, RW, U.S. U-18; 174. Jared Gomes, LW, Sarnia (OHL); 175. Chris Terry, LW, Plymouth (OHL); 176. Brandon Martell, D, Elk River High School, Minnesota; 177. Corey Cowick, LW, Oshawa (OHL); 178. Scott Freeman, LW/RW, Bowmanville (Ont. Jr. A); 179. Brennan Vargas, RW, U.S. U-18; 180. Lukas Vartovnik, C, Everett (WHL)
Seventh Round
181. Justin Courtnall, LW, Burnaby (BCHL); 182. Joey Haddad, LW, PEI (QMJHL); 183. Anthony Peluso, D, Erie (OHL); 184. Justin Vaive, LW, U.S. U-18; 185. Daniel Bartek, W, Brandon (WHL); 186. Brandon Bahnemann, C, Rochester Lourdes (High-MN); 187. Christian Morissette, W, St. Andrews (Ontario Jr. A); 188. Philippe Ringuette, C, St. Andrews (Ontario. Jr. A); 189. Cade Fairchild, D, USA U-18; 190. Alain Goulet, D, Aurora (Ontario Jr. A); 191. Branislav Rehus, RW, Peterborough (OHL); 192. Patrick Kennedy, LW, St. Thomas (Ontario Jr. B); 193. Matt Robertson, C, Prince Albert (WHL); 194. Keven Dupont, D, Rimouski (QMJHL); 195. Scott Pitt, C, Orleans (CJHL); 196. Alex Grant, D, Saint John (QMJHL); 197. Matt Reber, W, Edina High School, Minnesota; 198. Patrick Cusack, D, Lewiston (QMJHL); 199. Brad McCabe, C, Texas (NAHL); 200. Carter Camper, C, Lincoln (USHL); 201. Dion Knelson, LW, Alaska-Fairbanks (CCHA); 202. Travis Ehrhardt, D, Moose Jaw (WHL); 203. Brian Schack, D, U of Minnesota (WCHA); 204. Chris Langkow, C, Spokane (WHL); 205. Yves Bastien, LW, Peterborough (OHL); 206. T.J. Syner, C, New England (EJHL); 207. Joshua Turnbull, C, Waterloo (USHL); 208. Patrick Maroon, LW, St. Louis (NAHL); 209. Justin Braun, D, Mass-Amherst (Hockey East); 210. Ryan McKiernan, D, New Jersey Hitmen (EJHL).
North American Goaltenders
1. Jeremy Smith, Plymouth (OHL); 2. Trevor Cann, Peterborough (OHL); 3. Antoine Lafleur, PEI (QMJHL); 4. Linden Rowat, Regina (WHL); 5. Bradley Eidsness, Okotoks (AJHL); 6. Nicola Riopel, Moncton (QMJHL); 7. Mark Guggenber, Germany, Richfield High School, Minnesota; 8. Tyson Sexsmith, Vancouver (WHL); 9. Brad Phillips, U.S. U-18; 10. Reid Ellingson, Cloquet High School, Minnesota; 11. Scott Darling, Capital District (EJHL); 12. Kent Patterson, Cedar Rapids (USHL); 13. Andrew Loverock, Mississauga (OHL); 14. Lukas Flueler, Ottawa (OHL); 15. Josh Unice, U.S. U-18; 16. Kurtis Mucha, Portland (WHL); 17. Kieran Millan, Spruce Grove (AJHL); 18. Brian Hogan, Lincoln (USHL); 19. John Murray, Kitchener (OHL); 20. Justin Leclerc, Lethbridge (WHL); 21. Andrew Engelage, Windsor (OHL); 22. John Muse, Nobles High School, Massachusetts; 23. Jeremie Dupont, Nebraska-Omaha (CCHA); 24. Torrie Jung, Kelowna (WHL); 25. Dan Dunn, Wellington (Ont. Jr. A); 26. Tommy Legault, Rimouski (QMJHL); 27. Mike Murphy, Belleville (OHL); 28. Raffael D'Orso, Val-d'Or (QMJHL); 29. Allen York, Camrose (AJHL); 30. Daryl Borden, Kingston (OHL).
European Skaters
1. Alexei Cherepanov, RW, Omsk (Russia); 2. Mikael Backlund, C, Vasteras (Sweden-2); 3. Lars Eller, C/W, Frolunda (Sweden Jr.); 4. Maxim Mayorov, RW, Leninogorsk (Russia-2); 5. Joakim Andersson, C, Frolunda (Sweden Jr.); 6. Simon Hjalmarsson, RW, Frolunda (Sweden Jr.); 7. Nichlas Torp, D, HV 71 (Sweden Jr.); 8. Sergei Korostin, RW, Dynamo 2 (Russia-3); 9. Maxim Goncharov, D, CSKA (Russia); 10. Evgeni Dadonov, RW, Chelyabinsk (Russia-2); 11. Yakov Seleznev, D, Leninogorsk (Russia-2); 12. Luca
i, C, Dubendorf (Switzerland-3); 13. Niclas Lucenius, C, Tappara (Finland Jr.); 14. Lassi Kokkala, C, TPS (Finland Jr.); 15. Vladimir Ruzicka, C, Slavia (Czech Republic Jr.); 16. Denis Reul, D, Heilbronn (Germany-3); 17. Jens Hellgren, D, Frolunda (Sweden Jr.); 18. Radim Ostrcil, D, Vsetin (Czech Republic); 19. Vitali Karamnov, C, Dynamo 2 (Russia-3); 20. Jan Piskacek, D, Kladno (Czech Republic Jr.); 21. Harri Ilvonen, D, Tappara (Finland Jr.); 22. Milan Kytnar, C, Topolcany (SVK-2); 23. Kristofer Berglund, D, Bjorkloven (Sweden Jr.); 24. Alexander Eriksson, D, Bjorkloven (Sweden Jr.); 25. Eetu Poysti, W, HIFK (Finland Jr.); 26. Patrik Lundh, C/W, Djurgarden (Sweden Jr.); 27. Juraj Mikus, D, Trencin (SVK Jr.); 28. Vasily Tokranov, D, Almetyevsk (Russia-2); 29. Etienne Froidevaux, C, Bern (Switzerland Jr.); 30. Tomi Sallinen, C, Blues (Finland Jr.).
Second Round
31. Sebastian Erixon, D, Timra (Sweden Jr.); 32. Roman Schlagenhauf, C, Kloten (Switzerland Jr.); 33. Mikael Paunio, C, HIFK (Finland Jr.); 34. Gregory Sciaroni, C, Ambri (Switzerland Jr.); 35. Dimitri Tsyganov, LW, Yekaterinburg (Russia-2); 36. Adam Bezak, RW, Bratislava (Slovakia Jr.); 37. Joonas Jarvinen, D, TPS (Finland Jr.); 38. Marek Daloga, D, Zvolen (Slovakia Jr.); 39. Robin Olsson, D, Lulea (Sweden Jr.); 40. Pascal BerGermany, RW, Bern (Switzerland Jr.); 41. Anton Glovatsky, W, Magnitogorsk (Russia); 42. Juho-Petteri Purolinna, D, HIFK (Finland Jr.); 43. Lukas Lang, D, Slavia (Czech Republic Jr.); 44. Oliver Lauridsen, D, Linkoping (Sweden Jr.); 45. Dino Wieser, W, Davos (Switzerland); 46. Andrei Stas, C, Junost Minsk (Belarus); 47. Egor Averin, C/W, Omsk (Russia 2); 48. Jiri Jebavy, D, Slavia (Czech Republic Jr.); 49. Mihail Pashnin, D, Mechel (Russia-2); 50. Maxim Vorobyev, RW, Vastom (Russia Jr.); 51. Jori Lehtera, C, Jokerit (Finland Jr.); 52. Ondrej Russianak, C, Bratislava (Slovakia Jr.); 53. Igor Musatov, W, Kazan (Russia); 54. Dario Burgler, W, Zug (Switzerland); 55. Linus Omark, W, Lulea (Sweden); 56. Sergei Andronov, RW, Togliatti 2 (Russia-3); 57. Patrick Schommer, C, GCK Lions (Switzerland Jr.); 58. Ilya Antonovsky, D, Vastom (Russia Jr.); 59. Thorsten Ankert, D, Koln (Germany); 60. Sim Liivik, C, HIFK (Finland Jr.).
Third Round
61. Petr Stoklasa, C/LW, Slavia (Czech Republic Jr.); 62. Dimitri Korobov, D, Gomel (BLR); 63. Dimitri Potapkin, C, Cherepovets 2 (Russia-3); 64. Jimmy Andersson, W, HV 71 (Sweden Jr.); 65. Janis Straupe, W, Riga 2000 (BLR); 66. Radek Vlasanek, RW, Vitkovice (Czech Republic Jr.); 67. Mihail Glukhov, LW, Mytischi (Russia); 68. Robin Lindqvist, W, Lulea (Sweden); 69. Alexander Vasiliev, LW, Dynamo 2 (Russia-3); 70. Radim Valchar, LW, Vitkovice (Czech Republic Jr.); 71. Patrik Zackrisson, W, Rogle (Sweden-2); 72. Vili Sopanen, W, Pelicans (Finland Jr.); 73. Rudolf Cerveny, C, C. Budejovice (Czech Republic Jr.); 74. Martin Baca, D, Liptovsky Mikulas (Slovakia Jr.); 75. Martin Johansson, C, Farjestad (Sweden); 76. Josef Tichy, D, Opava (Czech Republic Jr.); 77. Jesse Jyrkkio, D, Assat (Finland Jr.); 78. Evgeny Mons, C, Cherepovets (Russia 2); 79. Heikki Hyvonen, D, Jokerit (Finland Jr.); 80. Marek Indra, RW, Slavia (Czech Republic Jr.); 81. David Wolf, C/W, Mannheim (Germany Jr.); 82. Magnus Isaksson, C, Lulea (Sweden); 83. Janne Tavi, W, Jokerit (Finland Jr.); 84. Jussi Makkonen, D, Lukko (Finland Jr.); 85. Andreas Thuresson, W, Malmo (Sweden); 86. Martin Paryzek, D, C. Budejovice (Czech Republic Jr.); 87. Alexander Deilert, D, Djurgarden (Sweden Jr.); 88. Nicholas Jensen, W, Linkoping (Sweden Jr.); 89. Sami Martikainen, D, Blues (Finland Jr.); 90. Nikolai Lukyanchikov, D, Stupino (Russia-2).
Fourth Round
91. Petr Chalupa, C/W, Opava (Czech Republic Jr.); 92. Anton Kokkonen, C, Tuto (Finland-2); 93. Aurelio Lemm, C, GCK Lions (Switzerland Jr.); 94. Ales Frieb, C, Olomouc (Czech Republic Jr.); 95. Roman Lyuduchin, W, Diezel Penza (Russia-2); 96. Antti Roppo, W, Ilves (Finland Jr.); 97. Marco Maurer, D, Zug (Switzerland Jr.); 98. Branislav Horvath, D, Spisska Nova Ves (SVK Jr.); 99. Nikolai Kostichkin, C, Cherepovets 2 (Russia-3); 100. Joonas Jalvanti, D, Pelicans (Finland Jr.); 101. Martin Ylven, W, Linkoping (Sweden Jr.); 102. Evgeny Rybnitsky, D, Chekov 2 (Russia-3); 103. Veli-Matti Talonen, D, HPK (Finland Jr.); 104. Marc Welti, D, Thurgau (Switzerland-2); 105. Jonas Pontusson, C, Vasteras (Sweden Jr.); 106. Martin Podesva, C, Vsetin (Czech Republic Jr.); 107. Viktor Ekbom, D, Skovde (Sweden-3); 108. Anton Persson, C, Brynas (Sweden Jr.); 109. Toni Bezina, D, Geneve (Switzerland Jr.); 110. Ilya Fedin, C, Omsk 2 (Russia-3); 111. Thomas Larsson, W, Skelleftea (Sweden); 112. Martin Dulak, D, Spisska Nova Ves (Slovakia Jr.); 113. Tomas Rod, C/W, C. Budejovice (Czech Republic Jr.); 114. Sergejs Danilovs, W, Liepajas (Latvia); 115. Olavi Vauhkonen, W, Jokerit (Finland Jr.); 116. Nestori Lahde, W, Tappara (Finland Jr.); 117. Martin Akesson, D, HV 71 (Sweden Jr.); 118. Jan Blaha, LW, Kladno (Czech Republic Jr.); 119. Maxim Isaev, D, Dynamo 2 (Russia-3); 120. Alexei Golyshev, W, Nizhny Novgorod 2 (Russia-3).
Fifth Round
121. Martin Filo, C/W, Trencin (Slovakia Jr.); 122. Reto Suri, LW, Kloten (Switzerland Jr.); 123. Steven Rupprich, RW, Eisbaren (Germany Jr.); 124. Antti Tyrvainen, W, Pelicans (Finland Jr.); 125. Jozef Molnar, C, Kosice (SVK Jr.); 126. Dimitri Schetinkin, C, CSKA 2 (Russia-3); 127. Marek Mertel, C, Nitra (Slovakia Jr.); 128. Vladislav Yegin, D, CSKA 2 (Russia-3); 129. Tomas Schmidt, D, Karlovy Vary (Czech Republic Jr.); 130. David Ullstrom, C, HV 71 (Sweden Jr.); 131. Thomas Enstrom, W, Modo (Sweden Jr.); 132. Matej Misura, LW, Trnva (Slovakia Jr.); 133. Dalimir Jancovic, C/W, Martin (Slovakia Jr.); 134. Tomas Karpov, C/LW, Sparta (Czech Republic Jr.); 135. Fredic Andersson, C/W, Sodertalje (Sweden Jr.); 136. Tomas Vyletelka, LW, Trencin (Slovakia Jr.); 137. Tobias Bucher, C, Zug (Switzerland Jr.); 138. Alexander Ryabev, LW, Yaroslavl 2 (Russia-3); 139. Elia Ostwald, C, Eisbaren (Germany); 140. Eetu Heikkinen, D, Assat (Finland); 141. Karel Kubat, D, Litvinov (Czech Republic Jr.); 142. Ondrej Mikula, RW, Vitkovice (Czech Republic Jr.); 143. Lauris Bajaruns, W, Riga 2000 (Belarus); 144. Pavel Doronin, D, Ufa 2 (Russia-3); 145. Nico Aaltonen, W, Lukko (Finland Jr.); 146. Gianni Donati, LW, Davos (Switzerland Jr.); 147. Alexander OblinGermany, C, Mannheim (Germany Jr.); 148. Tommi Ranta, C, Jokerit (Finland Jr.); 149. Erik Riska, C, Blues (Finland Jr.); 150. Jakub Maxa, W, Litvinov (Czech Republic Jr.).
Sixth Round
151. Nicolas Villa, D, Lausanne (Switzerland Jr.); 152. Vjateslav Solodukhin, W, St. Petersburg 2 (Russia-3); 153. Erik Moe, D, Timra (Sweden); 154. Sergei Zachupeiko, W, Ufa 2 (Russia-3); 155. Andre Huebscher, LW, Krefeld (Germany); 156. Marvin Frunz, W, Zug (Switzerland Jr.); 157. Ricards Birzins, D, Saga Riga (Latvia); 158. Tuomas Huhtanen, W, Assat (Finland); 159. Jani Savolainen, W, Kalpa (Finland Jr.); 160. Michal Kozak, D, Kosice (Slovakia Jr.); 161. Tomas Striz, W, Kosice (Slovakia Jr.); 162. Martin Hinterstocker, C, Rosenheim (Germany Jr.); 163. Igor Zubov, D, Yaroslavl (Russia 2); 164. Johan Alcen, W, Brynas (Sweden Jr.); 165. Robin Sjoren, C, Djurgarden (Sweden Jr.); 166. Lorenz Kienzle, W, GCK Lions (Switzerland Jr.); 167. Matous Venkrbec, C/W, Olomouc (Czech Republic Jr.); 168. Simon Moser, RW, Langnau (Switzerland Jr.); 169. Jonne Virtanen, W, SaiPa (Finland Jr.); 170. Marcel Mueller, W, Eisbaren (Germany); 171. Egor Dubrovsky, W, Ufa 2 (Russia-3); 172. Emil Sandin, W, Brynas (Sweden Jr.); 173. Mihail Milekhin, RW, CSKA 2 (Russia-3); 174. Antti Hameenheimo, D, Jokerit (Finland Jr.); 175. Albert Polinin, D, Yaroslavl 2 (Russia-3).
European Goaltenders
1. Joel Gistedt, Frolunda (Sweden); 2. Mark Owuya, Djurgarden (Sweden Jr.); 3. Marek Benda, Karlovy Vary (Czech Republic Jr.); 4. Juha Metsola, Ilves (Finland Jr.); 5. Tomas Hiadlovsky, Trencin (Slovakia Jr.); 6. Sergei Bobrovsky, Novokuznetsk (Russia); 7. Christian Engstrand, Linkoping (Sweden Jr.); 8. Damiano Ciaccio, Fribourg (Switzerland Jr.); 9. Zdenko Kotvan, Skalica (Slovakia Jr.); 10. Timo Pielmeier, Koln (Germany Jr.); 11. Vadim Zhelobnyuk, Dynamo 2 (Russia-3); 12. Juha Jarvenpaa, Assat (Finland U18); 13. Sergei Gayduchenko, Yaroslavl 2 (Russia-3); 14. Eddie Lack, Leksand (Sweden Jr.); 15. Tomas Vosvrda, Vitkovice (Czech Republic Jr.); 16. Stanislav Galimov, Almetyevsk (Russia-2).