2004 IIHF World U18 Championship

Discussion in 'International Tournaments' started by BCCHL inactive, Jan 15, 2004.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. [​IMG]

    2004 IIHF World U18 Championship
    Minsk, Belarus
    April 8-18, 2004

    Teams

    Group A
    Canada
    United States
    Sweden
    Belarus
    Denmark

    Group B
    Slovakia
    Russia
    Czech Republic
    Finland
    Norway

    Round Robin Schedule
    All Times Local

    Group A
    All Games @ Palace Sport
    Apr. 08
    15:00 - Denmark vs. United States
    19:00 - Sweden vs. Canada

    Apr. 09
    19:00 - Belarus vs. Denmark

    Apr. 10
    15:00 - United States vs. Sweden
    19:00 - Canada vs. Belarus

    Apr. 11
    17:00 - Denmark vs. Canada

    Apr. 12
    15:00 - Sweden vs. Denmark
    19:00 - United States vs. Belarus

    Apr. 13
    15:00 - Canada vs. United States
    19:00 - Belarus vs. Sweden

    Standings
    Canada ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    United States ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Sweden ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Belarus ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Denmark ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0

    x = Clinched Semi-Final Berth
    y = Clinched Quarter-Final Berth
    z = Eliminated from Medal Round


    Group B
    All Games @ Ice Palace
    Apr. 08
    15:00 - Norway vs. Russia
    19:00 - Czech Rep. vs. Slovakia

    Apr. 09
    15:00 - Finland vs. Norway

    Apr. 10
    15:00 - Russia vs. Czech Rep.
    19:00 - Slovakia vs. Finland

    Apr. 11
    15:00 - Norway vs. Slovakia

    Apr. 12
    15:00 - Czech Rep. vs. Norway
    19:00 - Russia vs. Finland

    Apr. 13
    15:00 - Finland vs. Czech Rep.
    19:00 - Slovakia vs. Russia

    Standings
    Slovakia ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Russia ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Czech Rep. ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Finland ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    Norway ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0

    x = Clinched Semi-Final Berth
    y = Clinched Quarter-Final Berth
    z = Eliminated from Medal Round


    Relegation Schedule
    All Games @ Ice Palace
    Apr. 15
    15:00 - A4 vs. B5
    19:00 - B4 vs. A5

    Apr. 16
    15:00 - A4 vs. B4
    19:00 - A5 vs. B5

    Relegation Standings (Includes Round Robin games between the teams)
    ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0
    ...0-0-0 ...0GF ..0GA ..0

    z = Relegated to Division I for the 2005 World U18 Championships


    Playoff Schedule
    All Games @ Palace Sport
    Apr. 15
    QF1 - 15:00 - A2 vs. B3
    QF2 - 19:00 - B2 vs. A3

    Apr. 16
    SF2 - 15:00 - A1 vs. QF2 Winner
    SF1 - 19:00 - B1 vs. QF1 Winner

    Apr. 17
    5th Place - 15:00 - QF1 Loser vs. QF2 Loser

    Apr. 18
    Bronze Medal - 13:00 - SF1 Loser vs. SF2 Loser
    Gold Medal - 17:00 - SF1 Winner vs. SF2 Winner
     
    Last edited by moderator : Feb 4, 2004
  2. ROSTERS


    CANADA

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    UNITED STATES

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    SWEDEN

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    BELARUS

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    DENMARK

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    SLOVAKIA

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    RUSSIA

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    CZECH REPUBLIC

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    FINLAND

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    NORWAY

    Goaltenders

    Defence

    Forwards

    =============================================

    Tournament Officials

    Referees
    Markus Vinnerborg (SWE)
    Tom Laaksonen (FIN)
    Anatoli Zakharov (RUS)
    Thomas Schurr (GER)
    David Hansen (USA)
    Terry Hobor (CAN)
    Milan Minar (CZE)

    Linesmen
    Anders Karlberg (SWE)
    Andrei Vasko (BLR)
    Valeri Goutsoulia (BLR)
    Miko Kekalainen (FIN)
    Viktor Gashilov (RUS)
    Miroslav Valach (SVK)
    Chris de Haan (CAN)
    Joseph Ross (USA)
    Jaromir Blaha (CZE)
    Tobias Wehrli (SUI)
     
    Last edited by moderator : Jan 20, 2004
  3. ES

    ES Registered User

    Joined:
    Feb 14, 2004
    Messages:
    3,100
    Likes Received:
    69
    Trophy Points:
    101
    Location:
    Finland
    Finland chose their team:

    Watch it here

    After editing it to your earlier message, my message is useless.
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page

monitoring_string = "358c248ada348a047a4b9bb27a146148"